Hava durumu ölçümleri, alelumum meteoroloji istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve hususü, gönen tartıı, hava basıncı, yağış miktarı ve türü kabilinden çeşitli hava koşullarını ölçmek kucakin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri alelumum manuel veya otomatik yöntemlerle bünyelır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, alelumum radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre alev, gönen ve rüzgar hızı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve mukannen aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler elan az maliyetli ve elan çapkındır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve abuhava değsorunikliği çaldatmaışmaları kabilinden birçok alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, tabii kıran ikazları ve vesair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve abuhava olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabilinden konularla ilgilenen bir ilim dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birçok ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları veya çmerhale bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara erişim katkısızlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler kasılmau tarafından teşhisnmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını yağdırmak ve abuhava değsorunikliği ile ait araştırmaları isteklendirme geçirmek kabilinden görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir