Chat, Türkçesiyle “Dostça” manaına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim dair sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca veri aktarımı kucakin değil, aynı zamanda sefahat kucakin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir suni ad kullanarak (nickname) hasbihâl edip eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç teşhismadığınız lalettayin biriyle yapılabildiği kabil başkaca teşhisdığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri vasıtasıyla yapılabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri teşhisdığınız yahut teşhismadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve hasbihâl etme amacıyla kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri ekseriya programlama dilleri kullanılarak yahut hazır scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş yetiştirmek kucakin yalnızca nickname (suni ad) sermek yerinde olurken bazenlarındaysa sohbete başlamadan önce behemehâl üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün genel ağ kullanıcıları beyninde pop olan Mynet ve ZurnaNet kabil siteler chat sitelerine başlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki genel ağ kullanıcılarıyla izlence çatlak nedeniyleünü kullanarak yalnızca tasarlı, tasarlı ve görüntülü, ünlü ve görüntülü kabil tercihe rabıtlı olarak hasbihâl etmenize yardımcı olan yazılı sınavmlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en pop olanı kısaca müddet önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger adlı anlık mesajlaşma yazılı sınavmıdır. Bir diğer pop chat izlence olan ve internetin efsane yazılı sınavmlarından kabul edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir